Windsurfing – wszystko co musisz wiedzieć

Każdy surfer powinien mieć na sobie tzw. ponczo surfingowe. Ponieważ ta praktyczna odzież jest wszechstronna i oferuje użytkownikowi wiele korzyści.

Poncza surfingowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Ponadto poszczególne modele mają również inne kształty i są inaczej cięte. Ważne jest, aby upragnione ponczo można było łatwo schować w plecaku lub w torbie i nie zajmowało zbyt dużo miejsca podczas transportu. Przy zakupie należy również zwrócić uwagę na idealny komfort noszenia.

Najlepiej wcześniej wypróbować kilka modeli. Ułatwia to wybór i pozwala uniknąć złego zakupu. Poncho surf bardzo często wykorzystywane są jako rodzaj przenośnej szatni. Pozwala to użytkownikowi na szybką zmianę ubrania i ochronę przed wzrokiem ciekawskich. Dodatkowo ponczo ociepla i chroni przed zimnem i wilgocią.

To, który model zostanie ostatecznie wybrany, zależy między innymi od regionu, w którym użytkownicy najczęściej surfują. W zimnych pomieszczeniach ponczo powinno być wykonane z grubszego i przede wszystkim wiatroszczelnego materiału.

Leć nad wodą z wiatrem i zapomnij o prawach grawitacji. Bądź jednością z deską i żaglem i poczuj dreszczyk prędkości. Windsurfing to bardzo szczególny sport, który fascynuje.

Oferuje intensywne doznania natury i wiele aspektów, od radykalnych przejażdżek na falach, przez triki na płaskiej wodzie, po szybkie regaty. Każdy, od dzieci po seniorów, może szybować po wodzie na desce windsurfingowej i bawić się żywiołami.

Akcesoria windsurfingowe to odzież surfingowa, uprząż, deska i pędnik. Jeśli chodzi o odzież, garnitur i buty neoprenowe są obowiązkowe.

Zasadniczo na desce jest tylko kilka ruchów: włóż podstawę masztu, zamontuj statecznik i – jeśli jest dostępny – włóż miecz. Każdy, kto zaczyna używać pasów na stopy, musi – jeśli jeszcze tego nie zrobił – przykręcić je do deski i wyregulować. Oczywiście każdy producent dostarcza szczegółowe instrukcje.

Różne typy żagli są różnie skonstruowane i dlatego są różnie trymowane. Producenci dostarczają wraz z żaglem dokładne instrukcje trymowania. Zazwyczaj można je znaleźć w Internecie. Producenci żagli dokładają wszelkich starań, aby ustawienie żagla było jak najłatwiejsze dzięki oznaczeniom na żaglu, przedłużeniu masztu i bomie.

Zasadniczo, gdy jest więcej wiatru, mocniej ciągnij liku przedniego i liku tylnego. To spłaszcza profil żagla, ma mniejszą moc i jest łatwiejsze do kontrolowania. Odwrotnie jest w przypadku słabych wiatrów. Przy mniejszym naciągu na liku przednim i liku tylnym, żagiel uzyskuje bardziej zaokrąglony profil, a tym samym większą moc. Różnica między lekkim a mocnym wiatrem to zwykle tylko 1-2 cm mniej więcej naciągu.