Deska SUP – cechy charakterystyczne, elementy, wykorzystanie

Sporty wodne stały się ostatnio bardzo popularne wśród społeczeństwa. Zarówno amatorska aktywność, jak i profesjonalne podejście do ruchu przynosi wiele zadowolenia, satysfakcji oraz rozwoju fizycznego. Dzięki wielu możliwościom oraz umiejętnościom możliwe jest fajne, ciekawe, oryginalne, a przede wszystkim aktywne spędzenie wolnego czasu podczas urlopu nad wodą. Jak zatem spędzić wakacje wykorzystując przeróżne sporty wodne? Jest na to wiele pomysłów, a każdy dobierze odpowiednią formę ruchu dla siebie.

Jednym z ostatnio bardzo lubianych i wysławianych sportów jest pływanie na tzw. desce SUP. Czym ona jest? Gdzie można z niej korzystać? Jakie przynosi korzyści zalety taka aktywność? Dla kogo jest dedykowana?

Deska SUP to narzędzie, które może swobodnie poruszać się po tafli wody. Konstrukcja sprzętu umożliwia dryfowanie na powierzchni, jak również przemieszczanie się za pomocą napędu własnych rąk – a właściwie wiosła. Bardziej zaawansowani i doświadczeni sportowcy dążą do swobodnego poruszania się po wodze w pozycji stojącej. Pływanie na jeziorze na desce przez osoby początkujące może odbywać się zarówno leżąc, jak i w pozycji siedzącej. Dzięki temu możliwe jest łatwiejsze oraz dłuższe utrzymanie równowagi. Tego rodzaju ćwiczenia dodają pewności siebie, jak również uczą skupienia, metody odpychania się wiosłem oraz panowania nad własnym ciałem.

Jak zbudowane są deski SUP? Co jest potrzebne do pływania? Jakie są cechy charakterystyczne tego rodzaju sprzętu?

Deski SUP posiadają bardzo prostą konstrukcję. Zbudowane są z trwałego materiału, który należy uzupełnić powietrzem. Najczęściej wykonane są z pięciu sklejonych ze sobą warstw. Dodatkowo na samym wierzchu stosuje się powierzchnię antypoślizgową co znacznie ułatwia utrzymanie właściwej pozycji. Wiele sprzętów posiada także dodatkowe zabezpieczenia w postaci paska, który zaczepia się o kostkę, dzięki temu w momencie upadku, sportowiec nie zgubi lub nie odpłynie za daleko deski. Pływanie na jeziorze nie byłoby możliwe bez odpowiednio dopasowanego wiosła. Element ten posiada z jednej strony łopatkę, a z drugiej wygodny uchwyt Samo wiosło powinno być regulowane, by móc dobrać jego długość do sportowca. W zestawie profesjonalnych narzędzi do pływania można również znaleźć pompkę, dzięki której możliwe jest dostarczenie do wnętrza deski powietrza pod odpowiednim ciśnieniem. Razem z deską należy zadbać o fin centralny oraz ewentualnie w bardziej rozbudowanych zestawach siedzisko kajakowe, które umożliwia pływanie w pozycji siedzącej.